Tuğba Yücel

Psikolojik Danışman \ Psikodramatist
Çocuk, Yetişkin, Aile, Grup Psikolojik Destek Hizmetleri
Ankara Üniversitesi, PDR, 2004-2008
Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü, Psikodrama, 2009-2016

Ben Tuğba YÜCEL, Tino’nun T’siyim. Tılsım derler içimdeki çocuğa. Bir gün bana dedi ki içimdeki çocuk; bana güvende hissedeceğim bir okul açar mısın? Hazırdım hem arkadaşım da vardı, açtık. Tılsım ve İnci’nin güvenli ve şefkatli bir yuvası oldu.

Ben Tuğba Yücel, yıllardır yüzlerce çocuğun gizli dünyalarına tanıklık etme işi yapıyorum. Bir oyun odasında çocuklarla sürünüp, ağlayıp, kazanıp, ölüp, diriliyorum. Yıllardır kalbine dokunduğum çocuklar benim önümü aydınlatıyor. Tabi bu arada büyük ablalar abilerle de çalışıyorum yıllardır. Abi abla dediğime bakmayın hepsinin içindeki çocukla çalışıyorum. Söylemeyi unuttum Psikolojik Danışmanım. Psikodrama terapisti ve yardımcı eğitmeniyim. Psikodrama ne derseniz; oyun. İçindeki çocuğun oynayamadığı her şeyi oynama sanatı.

Çocukların acılarına tanıklık ederken bir gün bir kadınla tanıştım, Ayşe,  ışıl ışıldı gözleri. Hadi dedi bana acı yaşamayacakları bir yuva kuralım. Sıvadık kolları tüm dünya çocuklarının gerçek bir şansı olsun diye ve dünyamız kuruldu.

Şimdi bizim Tinomuz var. İçine giren her çocuk çok özel, şefkatle sarmalanıp, güvenle büyüyorlar. İçine girmeyenler ilk günden beri etrafa dalga dalga yayılan Tino enerjisini; okunulan bir yazıdan, eleştirilen bir uygulamadan, cesurca haykırılan bir hakikatten nasibini alıyorlar. Tino tüm dünyaya örnek oluşturmak için kurulan, çocukların etiketlenip yargılanmadıkları, güvenli kollarda sarmalandıkları, şefkatle büyüdükleri, keşfettikleri, öğrendikleri, herkesin yabancı dil olarak “çocuk dili” konuştuğu sıcacık bir dünya.

Bir de tüm bunlardan en güzeli; bana her gün Tinoyu yaşatan, ilhamım, ışığım olan bir bal kızın annesiyim.

Bir şekilde evinize konmak dileğimle…

 

++ TUĞBA YÜCEL

Demos

Color Skin

Header Style

Layout

Wide
Boxed